Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycinanka podlaska z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki - wystawa w Muzeum Podlaskim

redakcja
redakcja
Ozdobne wycinanki ludowe na gwiazdy kolędnicze
Ozdobne wycinanki ludowe na gwiazdy kolędnicze Krystian Różycki
Ciekawą wystawę można oglądać do końca lutego siedzibie Muzeum Podlaskiego w białostockim Ratuszu. Pokazywane na wystawie "Wycinanka podlaska z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki" prace powstały w ramach projektu "Wycinanka podlaska. Papier w kulturze ludowej".

Projekt "Wycinanka podlaska. Papier w kulturze ludowej" realizowany od 2009 roku, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Dziedzictwo kulturowe".
Na wystawie można oglądać rękodzieła twórców z regionu z kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ale też pochodzące z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowej-Prüfferowej w Toruniu oraz Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
Przedstawione są nie tylko kompozycje wycinanek do dekorowania ścian i rekonstrukcje przedwojennych wzorów, ale również firanki z ozdobnymi wzorami, wzorniki z wycinanek do dekorowania ram obrazów oraz zasłonki na ikony, a także wycinankowe zdobienia na gwiazdy kolędnicze.
W środę w muzeum został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejsze gwiazdy kolędnicze i na wycinanki służące do ich ozdabiania. 74 prace 10 autorów. W kategorii gwiazd kolędniczych zdobionych wycinanką I miejsce zajęła praca Piotra Bogacewicza za gwiazdę z lampionami i gwiazdę kolędniczą, II nagrodę otrzymał Teodor Marcinowicz ze wsi Koszki, III nagroda trafiła do rąk Jana Sylwestruka ze wsi Gorodczyno.
W kategorii wycinanek do zdobienia gwiazd pierwszą nagrodę dostało rodzeństwo Emilia Bogacewicz i Paweł Bogacewicz, wraz z seniorem - opiekunem Piotrem Bogacewiczem za zestaw wycinanek tablica gwiazd kolędniczych. (autorów tych prac i ich dzieła można obejrzeć tutaj). Drugą nagrodę otrzymali Mikołaj Lipski, wraz z seniorem Włodzimierzem Lipskim za zestaw wycinanek na lica i ramiona gwiazd kolędniczych, trzecie miejsce otrzymał zespół złożony z trzech osób: Katarzyny Siemieniuk i Jana Sylwestruka ze wsi Gorodczyno, który zrobił 3 zestawy wycinanek i Włodzimierz Kościuczuk za zestaw wycinanek zdobiących ramiona gwiazd kolędniczych.
Nagrody otrzymały także osoby, które uwieczniały na zdjęciach tradycję kolędowania z gwiazdami.
Jak podkreślał Wojciech Kowalczuk - kierownik działu etnografii Muzeum Podlaskiego - ten konkurs miał wydobyć z pamięci starszych mieszkańców regionu metody przygotowywania wycinanek i robienia gwiazd kolędniczych z czasów młodości, a młodych ludzi zachęcić do kultywowania tej tradycji i wymyślania własnych wzorów.
Po Nowym Roku zostanie ogłoszony kolejny konkurs na wycinanki ludowe. Potrwa on do kolejnych świąt Bożego Narodzenia. Do tego czasu wszyscy chętni będą mogli wykazać się zdolnościami plastycznymi i przygotować swoje rękodzieła nawiązujące do tradycji regionu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wycinanka podlaska z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki - wystawa w Muzeum Podlaskim - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto