Wernisaż wystawy wycinanek w Kraśniku ZDJĘCIA

W piątkowe popołudnie otwarto wystawę wycinanek ludowych pt. "Jeszcze wytnę kogutka, kogutka" w Muzeum Regionalnym w Kraśniku.

Na wystawie zaprezentowano wycinanki artystów z różnych stron Polski. Papierowe ozdoby wykonali członkowie Stowarzyszenia Twórców Ludowych z charakterystyczną formą dla poszczególnych regionów. W Muzeum Regionalnym można zobaczyć zarówno jednobarwne wycinanki lubelskie, opoczyńskie, sieradzkie, jak i wielobarwne kurpiowskie i łowickie, a także przedmioty inspirowane wycinanką.

Wystawę można podziwiać codziennie do połowy sierpnia br. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00. - To pierwsza tego typu wystawa zorganizowana w naszym muzeum - mówi Ewa Wichrowska, kierownik Muzeum Regionalnego w Kraśniku. - Na wystawie można zobaczyć prace około 15 artystów z całej Polski.

Gościem specjalnym wernisażu był Roman Prószyński, który pokazał przybyłym gościom jak wykonać wycinankę. - Zespół 2 plus 1 nagrał kiedyś utwór pod tytułem "Jeszcze wytnę kogutka, kogutka. By mi wesoło piał skoro świt". I kiedy zobaczyłam papierowe ozdoby pana Prószyńskiego pomyślałam sobie, że wernisaż będzie doskonałą okazja do tego, by pokazał jak wykonać wycinankę przedstawiającą kogutka - opowiada kierownik Wichrowska.

Wystawę zorganizowano ze zbiorów Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Muzeum Regionalnego w Kraśniku, Muzeum Lubelskiego w Lublinie i ze zbiorów prywatnych pana Romana Prószyńskiego.
∨ Czytaj dalej

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię