VIII Grand Prix Wilkołaza w warcabach za nami ZDJĘCIA

Leszek Stefanek
VIII Grand Prix Wilkołaza w warcabach za nami
VIII Grand Prix Wilkołaza w warcabach za nami mat. org.
W VIII Edycji Grand Prix Wilkołaza w warcabach 100-polowych wzięło udział ogółem 40 uczestników. Wśród nich był 16 mieszkańców Wilkołaza. Sportowa impreza składała się z czterech turniejów, z których do końcowej klasyfikacji zaliczane były wyniki trzech najlepszych turniejów każdego zawodnika.

Pierwszy turniej rozegrano 10 grudnia 2011 roku. Wzięło w nim udział 20 osób. Wygrał Józef Bajdak, wyprzedzając Andrzeja Sosnowskiego i Leszka Stefanka (wszyscy Hetman Lublin).

Drugi turniej odbył się 28 stycznia 2012 roku. Zakończył się on zwycięstwem Leszka Stefanka. Drugi był Andrzej Sosnowski, a trzeci Paweł Malarczyk z Wilkołaza Pierwszego. Ponownie zagrało 20 osób.

Kolejne potyczki miały miejsce 11 lutego 2012 roku. Zanotowano najskromniejszą frekwencję w historii Grand Prix. Wśród 14 warcabistów najlepszy okazał się Józef Bajdak. Za nim finiszowali Leszek Stefanek i Andrzej Sosnowski.

Ostatni, czwarty turniej odbył się 25 lutego 2012 roku i zgromadził na starcie aż 30 osób, w czym duża zasługa przybyłej po raz pierwszy do Wilkołaza silnej i licznej ekipy Unii Horyniec-Zdrój, z medalistami młodzieżowych mistrzostw Polski, uczestnikami młodzieżowych mistrzostw Europy na czele.

I właśnie przedstawiciel tego klubu, były Mistrz Europy do lat 10, Wojciech Wołczak zwyciężył w zawodach. Drugie miejsce zajął Leszek Stefanek, a trzecie Józef Bajdak.

W całym cyklu Grand Prix triumfował po raz czwarty Józef Bajdak (136 pkt) przed Leszkiem Stefankiem (135) i Andrzejem Sosnowskim (126).

Znakomicie spisał się Paweł Malarczyk , zajmując z dorobkiem 107 pkt czwarte miejsce. Dopiero piąty był ubiegłoroczny wicemistrz Polski w grze aktywnej (tempo gry - 20 minut na zawodnika, czyli takie, jak w Wilkołazie), reprezentant Sokoła Wrocław Tomasz Marczuk (104 pkt).

Najwyżej sklasyfikowaną kobietą okazała się studiująca na co dzień w Lublinie zawodniczka Podkarpacia Przemyśl Jolanta Pich (73 pkt). Aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Polski Kobiet Niewidomych i Słabowidzących zajęła w klasyfikacji generalnej 6 miejsce.

Tuż za nią uplasował się Łukasz Gałat z Wilkołaza Trzeciego - najlepszy w klasyfikacji zawodników do lat 16. W kategorii do lat 13 triumfował natomiast jego brat Kamil.

Nagrodę dla najlepszej kobiety gminy Wilkołaz odebrała Monika Malarczyk (Wilkołaz Pierwszy).

Cykl Grand Prix wyłonił jednocześnie medalistów mistrzostw gminy Wilkołaz.

Tytuł mistrza gminy wywalczył,powtarzając sukces z roku ubiegłego, Paweł Malarczyk. Srebrny medal zdobył Łukasz Gałat a brązowy Andrzej Łysakowski - wójt gminy Wilkołaz (!). Za nimi finiszowali Kamil Gałat, Monika Malarczyk i Jan Samolej.

Mistrzem Gimnazjum w Wilkołazie na rok 2012 został Łukasz Gałat. Srebro przypadło w udziale Monice Malarczyk a brąz Karolowi Pelcowi.

Mistrzostwo Szkoły Podstawowej w Wilkołazie zdobył Kamil Gałat, wyprzedzając Damiana Ściegiennego i Karola Bartnika.

Rozgrywki miały w tym roku niezwykle emocjonujący przebieg. Losy rywalizacji ważyły się dosłownie do ostatniej partii, a różnice na mecie między czołowymi zawodnikami były minimalne.

Najstarszym warcabistą był Jan Samolej z Zalesia (82 lata) a najmłodszym ośmioletni Paweł Krzyśkowski (Unia Horyniec-Zdrój).

Zawody sędziował członek Kolegium Sędziów Polskiego Związku Warcabowego Konrad Bieżyca z Lublina.

Podczas uroczystego zakończenia imprezy nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Wilkołazie wręczali uczestnikom Grand Prix Wójt Andrzej Łysakowski oraz zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Wilkołazie, gdzie toczyły się rozgrywki, Karol Nagajek.

Twórz z nami serwisy Naszego Miasta. Masz ciekawy materiał dotyczący Kraśnika lub okolic? Prześlij go na: [email protected]