Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyście zainaugurowano projekt edukacyjny w kraśnickiej Wiosce Dziecięcej

Sandra Michalewska
Inauguracja projektu edukacyjnego "Grosz zaoszczędzony przerabia się w miliony"
Inauguracja projektu edukacyjnego "Grosz zaoszczędzony przerabia się w miliony" SM
Symbolicznym wrzuceniem grosza do własnoręcznie wykonanej skarbonki we wtorek po południu zainaugurowano projekt edukacyjny "Grosz zaoszczędzony przerabia się w miliony" w siedzibie kraśnickiej SOS Wioski Dziecięcej.

Celem projektu jest przygotowanie dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej i rodzin dysfunkcyjnych do racjonalnego, odpowiedzialnego i świadomego dysponowania środkami finansowymi. Pilotaż programu zostanie przeprowadzony w SOS Wiosce Dziecięcej w Kraśniku i świetlicy środowiskowej „Jutrzenka” w Lublinie. - Zajęcia będą prowadzone dla kilku grup wiekowych: dla dzieci z klas 1-3, 4-6 szkół podstawowych oraz dla dzieci w wieku gimnazjalnym - mówi Wojciech Czepczyński, dyrektor SOS Wioski Dziecięcej. - Chcemy, by było jak najmniej zajęć czysto teoretycznych, które są mało atrakcyjne. Naszym zamysłem jest uczenie dzieci i młodzieży ekonomii głównie poprzez zajęcia praktyczne, a więc ćwiczenia w formie warsztatów, zabawy, quizów i wycieczek chociażby do banku.

W sumie do projektu przystąpi 40 podopiecznych z kraśnickiej Wioski. - Przygotowujemy także zajęcia z zakresu ekonomii dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych - dodaje dyrektor Czepczyński.

Podopieczni Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce to dzieci opuszczone, osierocone lub takie, które są zagrożone utratą rodzicielskiej opieki. Pochodzą z rodzin gdzie panuje bieda, bezrobocie, często alkoholizm. Tam nikt nie nauczył ich wartości pieniądza, nie wykształcił w nich nawyku oszczędzania i nie pokazał jak planować budżet. Tego wszystkiego mają ich nauczyć specjalni trenerzy wspierani przez specjalistów z NBP. - Dzieci z kraśnickiej Wioski będą miały zajęcia m.in. z psychologami, pracownikami socjalnymi i pedagogami kraśnickiej Wioski, a więc z osobami, które nie są profesjonalnymi ekonomistami. Jednak wszystkie te osoby już teraz są odpowiednio przeszkalane do prowadzenia zajęć taki sposób, aby były one jak najbardziej atrakcyjne dla dzieci.

Szkolenie trenerów ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Zajęcia z dziećmi ruszą już w marcu.

Projekt edukacyjny realizowany jest we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, który chętnie wspiera tego typu przedsięwzięcia.
- Inicjatywa tym razem leżała po stronie stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. To ono zaproponowało przygotowanie takiego projektu dla swoich podopiecznych. Projekt bardzo się nam spodobał. I uznaliśmy, że jest warty współfinansowania i zaangażowania środków publicznych - wyjaśnia Ilona Skibińska-Fabrowska z lubelskiego oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego, która uczestniczyła w inauguracji projektu. - Jesteśmy głęboko przekonani o tym, że edukacja ekonomiczna, zwłaszcza tych najmłodszych jest wspieraniem rozwoju gospodarczego kraju, a to jest - obok dbania o stabilny poziom pieniądza - jednym z podstawowych, ustawowych zadań banku centralnego. Dzieci wyedukowane, rozumiejące rzeczywistość ekonomiczną będą kreować przyszłe miejsca pracy, staną się przyszłymi przedsiębiorcami, bankowcami, finansistami. To przyszli milionerzy! - dodaje.

Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto