Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych

SM
- Rozpoczynając Triduum Paschalne wchodzimy w najważniejszy czas dla chrześcijanina, podczas którego poszczególne dni skupiają naszą uwagę na najistotniejszych wydarzeniach ostatniego momentu życia Pana Jezusa - mówi ks. Jerzy Zamorski z parafii WNMP w Kraśniku.
- Rozpoczynając Triduum Paschalne wchodzimy w najważniejszy czas dla chrześcijanina, podczas którego poszczególne dni skupiają naszą uwagę na najistotniejszych wydarzeniach ostatniego momentu życia Pana Jezusa - mówi ks. Jerzy Zamorski z parafii WNMP w Kraśniku. SM
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Wiąże się z nim wiele tradycji i zwyczajów znanych od wielu lat i praktykowanych do dziś. Prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Wielkanoc jest świętem upamiętniającym Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem.

Rozpoczęcie Triduum Paschalnego to najważniejszy czas dla chrześcijanina

- Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne - mówi ks. dziekan Jerzy Zamorski z parafii WNMP w Kraśniku.

W chrześcijaństwie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.

- Rozpoczynając Triduum Paschalne wchodzimy w najważniejszy czas dla chrześcijanina, podczas którego poszczególne dni skupiają naszą uwagę na najistotniejszych wydarzeniach ostatniego momentu życia Pana Jezusa - informuje ks. Zamorski.

Wielki Czwartek związany jest z ustanowieniem sakramentu eucharystii kapłaństwa, stąd przed południem praktycznie tylko w katedrach odprawiana jest msza krzyżma, w której uczestniczą kapłani z całej diecezji.

- W jej trakcie odnawiają przyrzeczenia związane z kapłaństwem i święcone są oleje używane w różnych sakramentach przez cały rok. W tym momencie w żadnym innym kościele nie sprawuje się mszy świętej, nawet jak jest pogrzeb - w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę nie można odprawiać mszy pogrzebowej. Co więcej - jeśli jest obrzęd pogrzebania to nawet nie udziela się komunii świętej, poza mszą krzyżma i wieczorną mszą świętą. To wyjątkowe obostrzenia, które pokazują nam charakter tego dnia - dodaje ks. Jerzy Zamorski.

Święcenie pokarmów i odwiedzanie grobów pańskich

Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobów Pańskich należą do najpowszechniejszych zwyczajów wielkanocnych. - Pokarmy święcimy w Wielką Sobotę. Do koszyczków wkładamy m.in. babkę wielkanocną, chleb, chrzan, kiełbasa i jajko. W rytuale święcenia wymieniane są niektóre potrawy na przykład oddzielna modlitwa poświęcona jest jajku, które jest symbolem życia - mówi dziekan Zamorski. - Elementem dekoracyjnym są świeże gałązki. To one pokazują budzenie się przyrody do życia.

Świąteczne porządki

Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie – wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

Śmigus-dyngus, pogrzeb żuru i śledzia - o pozostałych zwyczajach wielkanocnych czytaj na drugiej stronie materiału

Rezurekcja

Rezurekcja to uroczyste nabożeństwo w kościele katolickim, połączone z procesją, którego celem jest obwieszczenie światu Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu Jezusa. W procesji obok Hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego. Może odbyć się na zakończenie Wigilii Paschalnej albo w poranek wielkanocny przed pierwszą mszą świętą. Musi się jednak zacząć nie później niż o świcie.

Śmigus-dyngus

Śmigus-dyngus, zwany też lanym poniedziałkiem jest zwyczajem związanym z Poniedziałkiem Wielkanocnym.

Zwyczaj początkowo związany był z obrzędami praktykowanymi poprzez radość po odejściu zimy i nadejściu wiosny. Polegał m.in. na oblewaniu dam wodą, któremu towarzyszyło ich chłostanie. Dzisiaj zwykle polega na oblewaniu innych wodą.

Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.

Zajączek i pisanki

Zajączek jest wielkanocną zabawą polegającą na tym, że po świątecznym śniadaniu, wszyscy zebrani chodzą po domu i szukają ukrytych upominków.

Z kolei bez pisanek trudno wyobrazić sobie Święta Wielkanocne. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki pochodzą z X wieku. W zależności od technik zdobienia świąteczne jajka mają różne nazwy: drapanki, kraszanki czy oklejanki.

Pogrzeb żuru i śledzia

To dawny ludowy zwyczaj wielkanocny. W trakcie rygorystycznie przestrzeganego wielkiego postu jedzenie najczęściej ograniczało się do żuru i śledzi. Nie jedzono nie tylko mięsa i tłuszczów roślinnych, ale również nabiału i cukru. Kiedy więc post dobiegał końca, tradycją w Wielki Piątek wieczorem lub w Wielką Sobotę rano był tzw. pogrzeb żuru i śledzia, będący symboliczną zemstą na uprzykrzonym postnym jadłem.

Wynoszeniu z domu śledzia i żuru towarzyszyły żartobliwe przyśpiewki i okrzyki. Śledzia, niekiedy wyciętego z drewna lub tektury, wiązano na grubym powrozie i wieszano na wierzbie nad drogą. Natomiast garnek z żurem zakopywano w ziemi lub wylewano. W krakowskiem dodatkowo zakopywano garnek z popiołem, co oznaczało koniec pokuty.

Jakie znacie jeszcze wielkanocne zwyczaje?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto