Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Napis na pomniku smoleńskim w Kraśniku budzi zastrzeżenie mieszkańców. Jest błąd?

KP
KP
W niedzielę odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego w Kraśniku. Umieszczony na nim napis „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej” budzi wątpliwości. Spytaliśmy językoznawców i historyków jaka forma jest poprawna: Prezydent „Rzeczpospolitej” czy „Rzeczypospolitej”.

Na odsłoniętym w niedziele Pomniku Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Kraśniku widzimy napis: " Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński 1949-2010".

Już na drugi dzień po uroczystości na forum internetowym rozgorzała dyskusja która forma jest poprawna: "Rzeczpospolitej" czy może "Rzeczypospolitej". - Nie wiem czy jeszcze się z tego śmiać, czy już płakać - czytamy na facebooku fanpage "Inne życie Kraśnika" - Rzeczownik rzeczpospolita ma i owszem dwojaką odmianę Rzeczypospolita vs Rzeczpospolita jednakże w oficjalnych dokumentach odmienia się obydwa człony tego wyrazu i dlatego mamy Konstytucję Rzeczypospolitej, a ta mówi o Prezydencie Rzeczypospolitej, a nie Rzeczpospolitej.

O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy ekspertów. - Moim zdaniem trafniejsze byłoby „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej” – stanowczo komentuje językoznawca prof.dr hab. Małgorzata Karwatowska z UMCS w Lublinie.

- W napisie na pomniku jest błąd, ale błąd często popełniany. Zwrot „Rzeczpospolita” używany jest tylko w mianowniku – kto? Co? W piśmie nieformalnym taka pisownia jest do zaakceptowania, ale na formalne teksty trzeba już zwracać baczniejszą uwagę. - komentuje historyk Dominik Szulc i jako przykłady formalnego użycia wyrazu „rzeczpospolita” przytacza fragment Konstytucji 3 Maja, gdzie czytamy: „miasta królewskie państw Rzeczypospolitej” a nie Rzeczpospolitej. Innym przykładem jest tekst ustaw Sejmu z 1775 roku, gdzie wyraźnie widać odmianę wyrazu przez przypadki: „okoliczności, w których Rzeczpospolita”, a „w dzisiejszym położeniu Rzeczypospolitej”. – to tradycja języka polskiego wskazuje na właściwą historycznie formę – dodaje kraśnicki historyk.

Wyjaśnienia trudnej formy odmiany podjął się także dobrze znany profesor Jan Miodek w programie „Słownik polsko@polski” - Nasze państwo nazywa się Rzeczpospolita Polska, a długo Rzeczypospolitej Polskiej nie było i o Rzeczypospolitej Polskiej dyskutujmy – podkreśla prof. Miodek, ale dodaje także, że mówimy – w przypadkach zależnych Rzeczpospolitej Polskiej albo Rzeczypospolitej Polskiej, ale nie przenosimy tego „y” do mianownika.

Obie formy mogą być zatem przez nas używane Jednak inaczej wygląda to w pismach oficjalnych i urzędowych. W Konstytucji mowa jest o „Prezydencie Rzeczypospolitej”, mamy "Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej" i "Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej".

Sprawę skomentował także radny miasta Jan Albiniak, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Kraśniku: – Wiemy, że obie formy są poprawne - stwierdza radny i dodaje, że jeśli ten temat będzie wymagał rozsądzenia sprawy jednoznacznie to komitet się tym zajmie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto