Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja i przekształcanie szkół na Lubelszczyźnie. 13 już zamknięto

aw
Małgorzata Genca/archiwum
W ubiegłym roku lubelskie kuratorium wydało 52 opinie w sprawie likwidacji i przekazywania szkół. Teraz czeka na kolejne wnioski od samorządów.

- Wkrótce organy prowadzące będą podejmowały decyzje o likwidacjach, przekazywaniach i przekształcaniu szkół - mówi Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty w Lublinie. I dodaje: - W ostatnim roku szkolnym nie było ich zbyt wiele. Sama jestem ciekawa, jak będzie teraz.

Organy prowadzące mają czas do końca lutego na poinformowanie o planowanych zmianach rodziców, a także kuratorium, które opiniuje plan likwidacji, przekazania czy przekształcenia szkoły.

- Najwięcej wniosków jest w styczniu i lutym. W przypadku większości wydajemy negatywne opinie, bo w przeciwieństwie do samorządów, dla których głównym argumentem są finanse, bierzemy pod uwagę inne aspekty - zdradza Misiak. Kuratorium bierze więc pod uwagę jakość edukacji i procesów dydaktycznych, zapewnienie dojazdu do szkół czy opieki w świetlicy.

Opinia Kuratorium Oświaty jest wiążąca jedynie w przypadku łączenia szkół lub przekazywania ich stowarzyszeniom. Organy prowadzące nie muszą jej brać pod uwagę przy planowanej likwidacji.

W ubiegłym roku do lubelskiego kuratorium wpłynęły 52 wnioski do zaopiniowania, z czego aż 38 dotyczyło likwidacji szkół - większości takich, które już wcześniej zakończyły działalność i nie funkcjonują od kilku lat, a formalnie jednak istniały.

Ostatecznie kuratorium zdecydowało, że od września 2015 roku na Lubelszczyźnie przestało istnieć 13 szkół, w tym siedem w samym Lublinie, m.in. XVII Liceum Profilowane dla Dorosłych w Zespole Szkół nr 6.

Kuratorium co roku zachęca do tego, by rozważyć, w przypadku zamiaru likwidacji małej szkoły (do 70 uczniów), możliwości przekazania jej chociażby stowarzyszeniom.

„Likwidacja szkoły jest procesem trudnym społecznie i budzącym sprzeciw społeczności lokalnej” - zapewnia Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty w apelu skierowanym do władz samorządowych. I dodaje: „Rozwiązanie to daje możliwość kreowania i współodpowiedzialności łączącej społeczność - rodziców i nauczycieli - za edukację i wychowanie dzieci”.

Szczegółowe informacje dotyczące przekazania szkoły można znaleźć na stronie internetowej kuratorium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto