18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik: Wręczono medale z okazji 55-lecia honorowego krwiodawstwa ZDJĘCIA

Sandra Michalewska
55-lecie honorowego krwiodawstwa w Kraśniku
55-lecie honorowego krwiodawstwa w Kraśniku SM
W tym roku PCK obchodzi 55 lat istnienia honorowego krwiodawstwa.Z tej okazji w poniedziałkowe popołudnie w kraśnickim Centrum Kultury i Promocji wręczono odznaczenia i medale zasłużonym krwiodawcom z naszego regionu.

Ruch Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża ma już 55 lat. W poniedziałek najaktywniejsi honorowi krwiodawcy z naszego regionu odebrali oznaczenia i medale. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie - medal "Zasłużony dla zdrowia narodu" - otrzymał. Józef Żuber.

55-lecie honorowego krwiodawstwa. Burmistrz Kraśnika: Oddawanie krwi ma wyjątkowy wymiar

- Biologowie czy lekarze mogą nazwać krew płynem ustrojowym, tkanką - może tak. Tak jest na pewno. Ale nawet w literaturze to słowo ma szczególne znaczenie, gdy mówimy o przelewaniu ostatnich kropli krwi - to ma już inny wymiar. Taki wyjątkowy wymiar ma właśnie krwiolecznictwo i oddawanie krwi - podkreślał Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika, który uczestniczył w uroczystości. - Chciałbym Wam serdecznie podziękować za każdą kroplę, za każdy litr oddanej krwi na rzecz mieszkańców, społeczeństwa, ludzi, którzy najbardziej potrzebują krwi - dodał zwracając się do krwiodawców.

Honorowym dawcą zostaje każda osoba, która choć raz w życiu oddała krew. Od 1958 roku krwiodawcy zrzeszają się w klubach. W tym roku przypada 55 rocznica ich działalności.

55-lecie honorowego krwiodawstwa. Były starosta kraśnicki: Oddawanie krwi to wspaniała misja

- Chciałbym podziękować krwiodawcom otwartości Waszego serca. To wspaniała misja, którą wypełniacie darując to, co najcenniejsze - mówił w imieniu starosty kraśnickiego Andrzeja Maja, Tadeusz Wojtak, były starosta, a obecnie członek zarządu powiatu kraśnickiego dodając, że oddawanie krwi wpływa nie tylko na poprawę zdrowia innych ludzi, ale często przyczynia się do ratowania ich życia.

Podczas uroczystości honorowe odznaczenie PCK III stopnia wręczono Joannie Zielińskiej, a II stopnia Wiesławowi Wichule.

Oddawanie krwi to oddawanie cząstki siebie - mówi Jan Pidek, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Kraśniku

Sandra Michalewska, NaszeMiasto.pl: Za co docenione zostały osoby, które w poniedziałek odebrały wyróżnienia?

Jan Pidek, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Kraśniku: Dwie osoby - pani Joanna Zielińska i pan Wiesław Wichuła - zostały wyróżnione za działalność w Polskim Czerwonym Krzyżu. Przyznaliśmy także odznaki honorowego dawcy krwi - tych odznaczeń było dosyć dużo i być może w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej. Odznaczeni zostali krwiodawcy po oddaniu 6, 12 i 18 litrów krwi.

Skąd są te osoby? Z terenu powiatu kraśnickiego?

Głównie z miasta Kraśnik, ale są też osoby spoza np, z Modliborzyc czy z Janowa.

Czy ilość oddawanej krwi z roku na rok rośnie czy maleje?

Utrzymuje się mniej więcej na jednakowym poziomie. Można by było życzyć sobie żeby krwiodawców zrzeszonych w PCK było więcej, ale to zależy już tylko od samych krwiodawców.

Warto dodać, że w Kraśniku funkcjonują dwa kluby - przy FŁT i przy oddziale rejonowym. Zrzesza ok. 300 krwiodawców. Są zarówno wolontariusze, jak i sympatycy.

Są dwa kluby na terenie Kraśnika. A ile jest ich na terenie powiatu?

Osoby spoza miasta Kraśnik zrzeszają się w klubach przy FŁT i oddziale rejonowym.

A jak zaczęła się Pana przygoda z honorowym krwiodawstwem?

Było to na wojskowej komisji lekarskiej. Wtedy po raz pierwszy oddałem krew. I tak się to zaczęło. Były czasy kiedy oddawało się krew w wojsku. Później zacząłem działać w Kraśniku. Było to jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego. Było bardzo wiele klubów. Ja działałem w klubie przy POM Stróża. Później zostały tylko dwa kluby i działają one do dzisiaj.

Dlaczego warto oddawać krew?

Warto oddawać krew, bo tak naprawdę to oddawanie cząstki siebie. To bezinteresowna pomoc innym.

Rozmawiała: Sandra Michalewska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto