Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik: Fabryka Łożysk Tocznych pod lupą Najwyższej Izby Kontroli

Sandra Michalewska
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzi audyt w kraśnickiej Fabryce Łożysk Tocznych
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzi audyt w kraśnickiej Fabryce Łożysk Tocznych archiwum/SM
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzi audyt w kraśnickiej Fabryce Łożysk Tocznych. To pokłosie interwencji parlamentarzystów PiS: Grzegorza Biereckiego, Henryka Ciocha i Grzegorza Czeleja, którzy domagają się m.in. ujawnienia szczegółów umowy prywatyzacyjnej zakładu.

Od ubiegłego roku kraśnicka Fabryka Łożysk Tocznych jest w rękach chińskiego inwestora. O szczegóły jej prywatyzacji dopytywali jeszcze w październiku ub. roku parlamentarzyści PiS. Chcieli wiedzieć m.in. za jaką cenę sprzedano zakład.

Jednak zarówno ministerstwo Skarbu Państwa, jak i Agencja Rozwoju Przemysłu (która była większościowym udziałowcem FŁT) poinformowały, że treść umów zawartych z inwestorem objęta jest tajemnicą, a wszelkie informacje uzyskane w związku z ich zawarciem i wykonaniem nie mogą być ujawniane bez wyraźnej pisemnej zgody drugiej strony.

Jak można było wyczytać w odpowiedziach "obowiązek nieujawniania informacji obowiązuje przez okres 3 lat od dnia zawarcia umowy, a cena transakcji sprzedaży akcji należy do kategorii informacji objętych tajemnicą. Stąd też nie jest możliwe jej ujawnienie przed okresem 3 lat od daty finalizacji transakcji".

Senatorowie jednak nie odpuścili. W maju skierowali pismo do Najwyższej Izby Kontroli domagając się przeprowadzenia audytu. Jest już odpowiedź - prezes NIK zapowiedział zbadanie sprawy.

Izba weźmie pod lupę nie tylko prywatyzację FŁT. W ramach kontroli planowej „Restrukturyzacja przedsiębiorców przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA, finansowana ze środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców”, zbadane zostanie wykonanie przez fabrykę pomocy publicznej otrzymanej na ratowanie i restrukturyzację. Chodzi o 32,5 mln zł.

FŁT to pierwsza firma, która rozpoczęła produkcję łożysk w Polsce. Obecnie pracuje tam ok. 2 tys. osób. W tamtym roku większościowy udziałowiec fabryki – Agencja Rozwoju Przemysłu – zbyła 89,15 % swoich akcji na rzecz chińskiego inwestora - ZXY Luxembourg Inwestment S.a r.l. z siedzibą w Luksemburgu. 2,53% akcji jest w posiadaniu Skarbu Państwa reprezentowanego przez ministra Skarbu Państwa, a pozostałe 8,32% akcji należy do pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto