Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gościeradów: Wyjątkowe gejzerki z piasku wabikiem na turystów [ZDJĘCIA, WIDEO]

SM
"Źródliska" w Łanach
"Źródliska" w Łanach SM
Niepozorna, ale wyjątkowa, a jej głównym wabikiem przyciągającym turystów są liczne małe gejzerki wybijające z dna rzeki Tuczyn. Mowa o gminie Gościeradów położonej w powiecie kraśnickim zajmującej obszar 158,56 km kwadratowych.

"Źródliska" położone są ok. 3 km od Gościeradowa - we wsi Łany (to nie tylko nazwa wsi, ale również dawna jednostka pomiaru powierzchni. Oznacza nie kilka arów, ale nawet ponad 20 hektarów w zależności od rodzaju - łan frankoński to od 22,6 do 25,8 ha, a chełmiński blisko 18 ha). Mają status pomnika przyrody nieożywionej.

Zespół źródeł utworzono rozporządzeniem wojewody tarnobrzeskiego jeszcze w styczniu 1996r. Źródła są usytuowane pod skarpą lewego zbocza doliny Tuczyna na wysokości 151 m n.p.m. Jest to źródło podpływowe, rzadko spotykane na Roztoczu i Wyżynie Lubelskiej. Wypływająca pod ciśnieniem hydrostatycznym woda uruchamia warstwę luźnych piasków, tworząc rzadko spotykane na taką skalę zjawisko bijących źródeł tzw. gejzery. Pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę są niezwykle urokliwe.

Woda ze źródlisk nadaje się do picia. W jej charakterystyce jakościowej zwraca uwagę niska zawartość chlorków, które są wskaźnikiem zanieczyszczeń antropogenicznych. W niektórych analizach ich wartość jest niższa od 3 mg/l. To wartości najniższe z notowanych w wodach źródlanych w Polsce. Gdy przeprowadzano badania jakościowe ciekawa okazała się także temperatura wody. Niezmiennie od lat i niezależnie od pory roku wynosi 10,2 - 10,3 stopni Celsjusza.

Niespełna trzy lata temu na terenie gminy władze utworzyły park tematyczny "Łany". Pojawiła się nowa altana, stoliki, ławki i mostki nad wybijającymi źródełkami. Jest też parking dla kierowców i miejsce na ognisko. Z kolei przy rzece Tuczyn utworzono miniplażę. Teren jest częstym miejscem organizacji imprez plenerowych.

Od 2011r. gminy Gościeradów należy do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”(łac. Via Jagiellonica). To szlak turystyczny nawiązujący do dawnego szlaku łączącego stolice państwa polsko-litewskiego. Współcześnie część szlaku pokrywa się z odtwarzanymi szlakami św. Jakuba.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto