18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roman Prószyński poprowadził warsztaty zdobienia pisanek techniką batikową ZDJĘCIA

oprac. SM
Około stu dzieci wzięło udział w warsztatach zdobienia pisanek techniką batikową. Zajęcia poprowadził znany twórca ludowy Roman Prószyński z Dzierzkowic.
Około stu dzieci wzięło udział w warsztatach zdobienia pisanek techniką batikową. Zajęcia poprowadził znany twórca ludowy Roman Prószyński z Dzierzkowic. materiały organizatorów
Około stu dzieci wzięło udział w warsztatach zdobienia pisanek techniką batikową. Zajęcia poprowadził znany twórca ludowy Roman Prószyński z Dzierzkowic. Zorganizowano je w przedszkolu w Stróży.

W zajęciach, które zorganizowano w minioną środę, wzięło udział pięć grup przedszkolaków, łącznie około stu dzieci. Inicjatorką i koordynatorem warsztatów była miejscowa nauczycielka przedszkola – Małgorzata Solecka.

Technika batikowa polega na wielokrotnym barwieniu wydmuszki i nanoszeniu na nią rozgrzanego wosku.

Roman Prószyński (rocznik 1953) - wybitny twórca ludowy z Dzierzkowic Terpentyny. Specjalizuje się w pisankarstwie i w wycinankarstwie. Pisanki wykonuje od dziecka. Początkowo naśladował wzory ojca – Władysława Prószyńskiego, znanego nauczyciela, animatora kultury, malarza i miłośnika sztuki ludowej. Szybko jednak opracował swoje własne wzornictwo, często wykorzystując przy tym motywy typowe dla Lubelszczyzny. Wykonywanie pisanek trudną techniką batikową doprowadził do perfekcji. Opracował ponad trzysta własnych unikatowych wzorów, co świadczy o jego olbrzymim talencie. Wycinanki zaczął wykonywać od 1973 roku, początkowo podpatrując swojego ojca. Kolejne wzory czerpał z wycinanek znanego twórcy ludowego Ignacego Dobrzyńskiego z Gutanowa. Po kilku latach wprowadził własny styl, wykorzystując niekiedy motywy narodowe, a także elementy z pisanek. Jego prace są zawsze perfekcyjnie wykonane i wzbudzają podziw oglądających. Prezentowane były na licznych wystawach poświęconych sztuce ludowej: w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kraśniku oraz za granicą: w Wiedniu, Kopenhadze, Zurychu, Wilnie, Debreczynie oraz Hanowerze podczas Expo 2000.

Roman Prószyński jest laureatem wielu konkursów, w tym ogólnopolskich, poświęconych sztuce ludowej. Jego pisanki i wycinanki trafiły m.in. do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Lubelskiego, Muzeum Regionalnego w Kraśniku oraz do kolekcji prywatnych w Polsce i za granicą: w Danii, Szwecji, Francji, USA, Brazylii.

Od 1975 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych (STL), gdzie przez szereg lat był członkiem Zarządu Głównego oraz prezesem Oddziału Lubelskiego. Był też członkiem Narodowej Rady Kultury II Kadencji. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej STL. Od 1994 roku jest wiceprezesem Fundacji Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej.

W 2007 roku obchodził jubileusz 35-lecia pracy twórczej.

Roman Prószyński za swoją działalność został uhonorowany Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz „Za Zasługi dla Lubelszczyzny”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto