Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Żytno: Protestują przeciwko biogazowni w Sekursku

Małgorzata Kulka
fot. Małgorzata Kulka
Mieszkańcy Sekurska i okolicznych miejscowości boją się niedogodności związanych z powstaniem biogazowni. Wójt gminy Żytno w inwestycji widzi raczej szansę na rozwój

"Nam tylko chodzi o smród, żeby nie było smrodu…", "Siejemy kukurydzę dla krów, a nie dla biogazowni", "Odpady? z czego? Przecież we wsi jest czterech rolników!" - mieszkańcy Sekurska i okolicznych miejscowości w gminie Żytno mają wiele wątpliwości co do inwestycji, która ma powstać kilkaset metrów od ich domów. Swoje zdanie wyrazili m. in. składając podpisy pod oficjalnym protestem oraz wypowiadając się podczas wtorkowego spotkania z inwestorem.

W Sekursku Politechnika Częstochowska oraz spółka Primeco planują budowę innowacyjnej biogazowni rolniczej połączonej z uprawą glonów. Biogazownia ma powstać poza terenem zabudowanym, 700 m od drogi, na działce o powierzchni 3 ha w otoczeniu lasu. Jak zapewniają pracownicy naukowi politechniki, to pierwsza taka inicjatywa w Polsce, która wykorzystuje połączenie dwóch technologii w efekcie uzyskując czysty ekologicznie gaz i glony, które mogą mieć wiele zastosowań. Projekt o wartości 33 mln zł otrzymał 20 mln dofinansowania unijnego w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

Surowcem dla biogazowni ma być siano lub sianokiszonka z okolicznych łąk,kiszonki z roślin energetycznych (np. kukurydzy), obornik i odpady roślinne z gospodarstw rolnych.

Marek Kubara, prezes Primeco, zapewnia, że mieszkańcy mogą liczyć na jedynie pozytywne oddziaływanie inwestycji.
- Projekt ma spowodować zagospodarowanie zarówno ciepła z elektrowni, jak i dwutlenku węgla, który ma być wykorzystany do żywienia glonów - tłumaczy.

Firma ma też zapewnić zatrudnienie 4-5 osobom. Liczba ta może się zwiększyć w razie powiększenia działalności.
Okoliczni mieszkańcy mają jednak wiele obaw. Niedawno do urzędu gminy w Żytnie trafiła petycja, w której 176 osób wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec inwestycji. Około 70 osób przyszło też na spotkanie z inwestorem i przedstawicielami politechniki.

- Boimy się przede wszystkim brzydkiego zapachu. Gmina naprawdę ma piękne tereny pod inwestycje, a kolejny raz te same ziemie są pod nie przeznaczane. Trzy lata temu pod nosem chciano nam wybudować spalarnię śmieci - przypomina Rafał Gabryś mieszkaniec Magdalanek, domu położonego najbliżej planowanej inwestycji. - Na spotkaniu nie mówiliśmy nic o składowaniu surowca, czyli na przykład gnojowicy.

Inwestor uspokaja, że instalacja najnowszej generacji jest skonstruowana tak, aby nie emitować hałasu ani żadnego zapachu. Tłumaczy, że głównym składnikiem biogazu jest metan, a ten jest bezwonny i bezbarwny.
Mieszkańcy przyznają, że rolnicy rzeczywiście mogliby zyskać na dostarczaniu surowca, ale gdyby go mieli.
- Pytałem, okazało się, że nawet na ich własne potrzeby czasami brakuje. Na biogazowi najwięcej skorzystają najwięksi rolnicy- mówi pan Rafał.

- Potrzebujemy 30 ton surowca dziennie, nie ma wątpliwości, że w promieniu 30 kilometrów tyle znajdziemy - odpowiada Marek Kubara.

Ewentualne dostawy też budzą wątpliwości mieszkańców, którzy twierdzą, że ciężkie samochody będą uciążliwe i zniszczą drogi.
- Zagrożenia widzą wszyscy, na to wpływ ma pierwsza taka inwestycja w kraju, która przyniosła sporo problemów. Ja tak naprawdę widzę tu szansę dla gminy, dla mieszkańców i rolników. Nie zapominajmy, że tego typu inwestycja to także zastrzyk finansowy dla budżetu gminy w postaci niemałego podatku, a innego inwestora nie jest łatwo pozyskać - tłumaczy, Janusz Czapla, wójt gminy Żytno.

Wójt już podczas spotkania poinformował mieszkańców, że zamierza wydać pozwolenie na budowę biogazowni. Obecnie trwają procedury związane z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy.
- Potem będziemy czekać. Być może będą odwołania, protesty i z tym inwestor będzie się musiał uporać - mówi wójt.

Czy można się spodziewać dalszych protestów?
- Wójt nie zrozumiał, że 176 mieszkańców się nie zgadza na tę budowę - mówił po spotkaniu Rafał Gabryś...

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto