Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą stworzyć budżet obywatelski w Kraśniku

Sandra Michalewska
W Kraśniku chcą stworzyć budżet obywatelski. O inicjatywie poinformowano w środowe popołudnie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej z udziałem Konrada Niklewicza eksperta w dziedzinie budżetów obywatelskich, współpracownika Instytutu Obywatelskiego i doradcy sekretarza stanu w KPRM.

Z inicjatywą stworzenia budżetu obywatelskiego w Kraśniku wyszło stowarzyszenie "Rozwój i Bezpieczeństwo oraz część radnych miejskich i powiatowych.

Budżet obywatelski to wydzielona część pieniędzy, o których przeznaczeniu zdecydują sami mieszkańcy. Wg zamysłu inicjatorów ma to być ok. 2 mln zł rozdysponowane w różnych częściach miasta (planuje się podzielenie Kraśnika na cztery obszary). Najpierw każdy chętny będzie mógł złożyć wniosek inwestycyjny (np. o zamontowaniu monitoringu albo modernizacji chodnika czy ulicy), a następnie przeprowadzone będzie głosowanie.

- To, jakie zadania znajdą się w budżecie obywatelskim zależy od samych mieszkańców. Jest to najważniejsze w budżecie - że to nie urzędnicy, nie eksperci, ale sami obywatele wskazują to, na co powinny być wydawane pieniądze, a potem sami głosują. I to jest nowość, bo do tej pory we wszystkich polskich samorządach decyzje podejmowali radni - mówił podczas konferencji Konrad Niklewicz. - Budżet obywatelski to narzędzie, które daje obywatelom prawo decydowania o tym, jak wydawana jest część pieniędzy z kasy miejskiej.

Symboliczne podczas briefingu było zaprezentowanie przez Jarosława Czerwa zdjęcia obrazującego nowe targowisko miejskie w Kraśniku. - To przykład inwestycji, która została zrealizowana wbrew opiniom mieszkańców, wbrew opiniom kupców, którzy korzystają z targowisk. Targowisko wykonane za grube pieniądze i tak naprawdę nie cieszy się zainteresowaniem - powiedział szef stowarzyszenia "Rozwój i Bezpieczeństwo".

Kraśnik byłby drugim po Puławach miastem w województwie lubelskim, w którym wprowadzony byłby budżet obywatelski.

Aby stworzyć budżet obywatelski potrzebne jest podjęcie uchwały Rady Miasta. Dokument jest już gotowy. W przyszłym tygodniu planowane jest nadzwyczajne posiedzenie radnych w tej sprawie. Wnioski w sprawie budżetu będą mogli składać mieszkańcy miasta i organizacje pozarządowe. W głosowaniu będą mogli wziąć udział kraśniczanie, którzy ukończyli 16 lat.

Inwestycje byłyby wykonane w 2014r. Zgodnie z planem głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego zostałoby przeprowadzone najpóźniej w marcu przyszłego roku. Poprzedziłoby je składanie wniosków i spotkania informacyjno - konsultacyjne z mieszkańcami.

Co sądzicie o budżecie obywatelskim w Kraśniku?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto