Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 marca w Kraśniku: Mieszkańcy uczczą Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

oprac. SM
Program obchodów 1 marca 2015r. w Kraśniku
Program obchodów 1 marca 2015r. w Kraśniku materiały organizatorów
Bieg pamięci, msza święta w Kościele pw. Ducha Świętego, przemarsz ulicami miasta szlakiem miejsc pamięci związanych z podziemiem niepodległościowym - tak kraśniczanie uczczą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tegoroczne obchody w Kraśniku to, oprócz tradycyjnych popołudniowych uroczystości w dniu 1 marca, symboliczny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który odbędzie się tego samego dnia, o godzinie 12: 00 w parku im. Jana Pawła II.

1 marca 2014r. w Kraśniku: Tak mieszkańcy uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ZDJĘCIA

Z kolei o godzinie 16:00 w Kościele pw. Ducha Świętego odbędzie się uroczysta msza święta, po której uczestnicy przejdą w przemarszu szlakiem miejsc pamięci spod grobu ks. Stanisława Zielińskiego pod Krzyż Katyński na cmentarzu parafialnym. Tam odbędzie się apel poległych.

- Dla uczniów kraśnickich szkół gimnazjalnych i średnich przygotowano projekcje filmowe i spotkania z kombatantami, które odbędą się 26 lutego oraz 5 marca w Centrum Kultury i Promocji. Kraśnicki oddział Archiwum Państwowego oraz Instytut Pamięci Narodowej i Fundacja Niepodległości zapraszają z kolei na wystawę „Sylwetki Niezłomnych” - informuje Michał Mulawa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku.

Ekspozycje z biogramami będzie można oglądać na dolnym holu w Centrum Kultury i Promocji, a także 1 marca w parku im. Jana Pawła II.

2 marca uczniowie wezmą również udział w finale konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci”, którego organizatorem jest Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów.

Święto ma na celu oddanie należnej czci tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy.

Weź udział w Biegu Pamięci
Bieg Pamięci ruszy w niedzielę o godz. 12.00. Zapisy są przyjmowane pod adresem e-mail:[email protected]
Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają bezpłatnie pakiety startowe oraz koszulki i medale. Biegowi towarzyszyć będzie też zbiórka społeczna na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezesa II Zarządu WiN).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto