MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

1 marca w Kraśniku: Mieszkańcy uczczą Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

oprac. SM
Program obchodów 1 marca 2015r. w Kraśniku
Program obchodów 1 marca 2015r. w Kraśniku materiały organizatorów
Bieg pamięci, msza święta w Kościele pw. Ducha Świętego, przemarsz ulicami miasta szlakiem miejsc pamięci związanych z podziemiem niepodległościowym - tak kraśniczanie uczczą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tegoroczne obchody w Kraśniku to, oprócz tradycyjnych popołudniowych uroczystości w dniu 1 marca, symboliczny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który odbędzie się tego samego dnia, o godzinie 12: 00 w parku im. Jana Pawła II.

1 marca 2014r. w Kraśniku: Tak mieszkańcy uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ZDJĘCIA

Z kolei o godzinie 16:00 w Kościele pw. Ducha Świętego odbędzie się uroczysta msza święta, po której uczestnicy przejdą w przemarszu szlakiem miejsc pamięci spod grobu ks. Stanisława Zielińskiego pod Krzyż Katyński na cmentarzu parafialnym. Tam odbędzie się apel poległych.

- Dla uczniów kraśnickich szkół gimnazjalnych i średnich przygotowano projekcje filmowe i spotkania z kombatantami, które odbędą się 26 lutego oraz 5 marca w Centrum Kultury i Promocji. Kraśnicki oddział Archiwum Państwowego oraz Instytut Pamięci Narodowej i Fundacja Niepodległości zapraszają z kolei na wystawę „Sylwetki Niezłomnych” - informuje Michał Mulawa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku.

Ekspozycje z biogramami będzie można oglądać na dolnym holu w Centrum Kultury i Promocji, a także 1 marca w parku im. Jana Pawła II.

2 marca uczniowie wezmą również udział w finale konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci”, którego organizatorem jest Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów.

Święto ma na celu oddanie należnej czci tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy.

Weź udział w Biegu Pamięci
Bieg Pamięci ruszy w niedzielę o godz. 12.00. Zapisy są przyjmowane pod adresem e-mail:[email protected]
Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają bezpłatnie pakiety startowe oraz koszulki i medale. Biegowi towarzyszyć będzie też zbiórka społeczna na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezesa II Zarządu WiN).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto